Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Günümüzde çamaşır yıkamak her ne kadar kolay gibi görünse de birkaç dikkat edilmesi gereken husus vardır. Bunlara dikkat ettiğimiz vakitte de hem çamaşırlarımızın ömrü uzar hem de daha sağlıklı bir temizlik yapmış oluruz.

 

Beyazların Yıkanması

Beyaz çamaşırları yıkarken diğer çamaşırlara oranla biraz daha dikkat etmemiz gerekmektedir. Buradaki en önemli huşuların başında makineye farklı renkte bir çamaşır atılmaması geliyor, şayet araya başka bir renkte çamaşır gelmesi beyaz çamaşırların boyanması renklerin birbirine karşıması anlamına gelebilir.

Beyazları yıkarken hassas kumaşa sahip olan çamaşırlarınızı yüksek derecede yıkamamaya özen göstermelisiniz ki kumaşlarına zarar gelmesin. Onun dışında hassas kumaşa sahip olmayan çamaşırlarınızı özellikle de vücudunuza direkt olarak temas eden iç çamaşırı ve havlu gibi beyaz renkli çamaşırlarınızı olabildiğince hijyenik olması açısından yüksek derecelerde yıkamanız gerekmektedir.

 

Renklilerin Yıkanması

Renkli çamaşırların yıkanması beyazlara göre her ne kadar daha basit gibi gözükse de aslında renklileri yıkarken de oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Kumaş yapıları birbirlerine benzer ve renk tonları yakın olan renklileri gruplaştırıp yıkama talimatına uygun bir biçimde birlikte yıkamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Renklileri yıkarken net bir yıkama derecesi veremeyiz, yıkama talimatında aksi söylenmediği sürece koyu renkli çamaşırlarınızı hassas ve narin programda çalıştırmanızda fayda var. Onun dışındaki çamaşırlarınızda yoğun bir leke söz konusu değilse soğuk su ve kısa programda dahi yıkayabilirsiniz